Magnezium

Sportovní křída - odborně Uhličitan hořečnatý zásaditý (4 MgCO3·Mg(OH)2·4 H2O - Magnesium Carbonate), se v přírodě vyskytuje jako nerost magnezit (MgCO3 ) nebo jako podvojný uhličitan coby nerost dolomit (CaMg(CO3)2).

Ve sportu se používá především k dehydrataci zpocených dlaní, díky schopnosti dobře pohlcovat vlhkost, což v přímém důsledku zvyšuje přilnavost a zlepšuje úchop.

V obchodní praxi se používá název magnesium, odvozený z latiny, nebo český ekvivalent magnézium - oba tyto výrazy jsou gramaticky správné.

Typickými sportovními odvětvími, kde je magnézium využíváno, jsou gymnastika a její lidovější sourozenec street workout, potažmo kalistenika, vzpírání (Olympijský weightliftng , tj. trh a nadhoz, i powerlifting - dřep, mrtvý tah, benchpress) a kulturistika.

V atletice se využívá při hodu koulí a kladivem.

Mádžo ve sportovní lezení - lezci jej využívají na přírodních, umělých stěnách, boulderech.

Své uplatnění nalezne i v amatérském fitness a posilování, protože právě úchop je většinou limitujícím faktorem při rozvoji celkové síly, magnézium je vhodnou alternativou k nadužívaným trhačkám.

Existuje rovněž skupina sportovců, specializující se na rozvoj samotné úchopové síly, po vzoru dávných siláků, většinou za pomoc nejrůznějšího pružinového náčiní a statického udržení závaží nejrůznějších tvarů a vah. Tento cílený trénink síly předloktí, prstů i zápěstí se bez magnesia neobejde.


Obecně se dá říci, že magnézium pomůže všude, kde je třeba něco těžkého držet, většinou je to závaží jako kettlebell, jednoruční činka nebo např. Olympijská osa. Dále všude tam, kde člověk visí nebo se potřebuje přidržet vertikální stěny - sportovní lezení, gymnastické kruhy, hrazda, lano.

Podle způsobu využití, respektive žádoucího způsobu aplikace je magnézium nejčastěji nabízeno jako jemný prášek, lisované kostky nebo jejich hrubá drť. Hrubou drť využívají nějčastěji lezci, prášek je typický pro vzpírání a posilování jako takové, a kostka je někde mezi.

Bez ohledu na název chemický či obchodní, magnézium je určeno širokým masám, amatérům i profesionálům. Perfektní nízkonákladový pomocník v každodenním tréninku, na šampionát i pro Váš koníček. Pro jednotlivce i kluby, na doma, do fitness centra, na venkovní workout hřiště i do gymnastické tělocvičny.

 

 

Magnezko.cz Ti pomůže se vyškrábat na vrchol a pevně se ho držet !